Co można robić w lesie?

W czasie letnich dni i wakacji szkolnych rodzice nieustannie poszukują zajęć, które zapewnią dzieciom rozrywkę, a jednocześnie pozwolą im się uczyć w czasie, który mają do dyspozycji. Jednak w tym okresie dzieci spędzają coraz mniej czasu na świeżym powietrzu, głównie ze względu na wzrost liczby pracujących rodziców i rozwój nowych technologii, które przyciągają dzieci coraz bardziej do domów.

Jedną z konsekwencji tego braku interakcji z naturą jest to, że wiele rodzin nie zdaje sobie sprawy z korzyści, jakie niosą one dla dzieci. Obejmują one poprawę zdrowia fizycznego, dzięki ruchowi i lepszej kondycji, a także dobrego samopoczucia emocjonalnego, ponieważ mogą oczyścić umysł i nauczyć większego szacunku dla siebie i innych.

8 rodzinnych zajęć w lesie:

  • Wybierzcie się razem na długi spacer po lesie. Zafunduj sobie trochę ruchu i oddychaj czystym, świeżym powietrzem, a jednocześnie spotkaj się z bliskimi po ciężkim tygodniu. Czy jest lepszy sposób na rozładowanie stresu?
  • Obserwuj i odkrywaj las. W przyrodzie można zaobserwować wiele ciekawych rzeczy, takich jak grzyby, mrówki, gniazda ptaków, ślady zwierząt, pajęczyny, mchy, motyle, ważki i wiele innych. Należy jednak pamiętać, aby nie przeszkadzać roślinom i zwierzętom.
  • Wsłuchaj się w naturę. Wyjdź na zewnątrz i znajdź zalesiony teren. Siedź cicho przez 5 do 10 minut, a prawdopodobnie usłyszysz ptaki, wiewiórki, żaby i inne zwierzęta.
  • Znajdźcie ładne miejsce i zróbcie tam piknik. Przynieś swoje ulubione smakołyki i przekąski. Pamiętaj, aby posprzątać po wszystkim.
  • Zacznij ćwiczyć. W lesie można nie tylko spacerować, ale także biegać i jeździć na rowerze. Jeśli chcesz przeżyć trochę więcej przygód, możesz spróbować biwakowania lub spływu kajakowego.
  • Zostań odkrywcą przyrody. Naucz się rozpoznawać drzewa, zwierzęta i kwiaty.
  • Pojedź na kemping. Co może być lepszego niż spanie pod gwiazdami?
  • Prowadź dziennik przyrodniczy, w którym będziesz mógł zapisywać wszystkie ekscytujące rzeczy, które zrobiłeś, rysować zdjęcia tego, co widziałeś i wkładać kwiaty i liście między strony. To świetny sposób na zapamiętanie swojej wycieczki do lasu! Spacer po lesie to również świetna okazja do wykonania ciekawych projektów plastycznych – dlaczego nie stworzyć kolażu przyrodniczego?