Czy naprawa turbosprężarek się opłaca?

Co jest największym koszmarem właściciela samochodu z turbiną? Oczywiście jej awaria. Uszkodzenie turbosprężarki zawsze i przez każdego utożsamiane jest z wysokim kosztem naprawy lub wymiany. I tutaj pojawia się pytanie: co lepiej zrobić. Czy regeneracja turbosprężarek jest odpowiednim rozwiązaniem, czy jednak lepiej zdecydować się na fabrycznie nową część objętą gwarancją, która jednak kosztuje kilka razy więcej?

Na czym polega regeneracja turbosprężarek?

Turbiny są bardzo skomplikowanymi i precyzyjnie działającymi częściami mechanicznymi. Kiedy dochodzi do ich uszkodzenia, najczęściej na skutej złej eksploatacji, zachwiana zostaje cała geometria wnętrza, przez co elementy ulegają zatarciu i przegrzaniu, a w konsekwencji odkształceniu. Można tego uniknąć, stosując się do podstawowych wytycznych, takich jak: regularna wymiana oleju silnikowego na dobrej jakości, chłodzenie turbiny po dynamicznej jeździe, rozsądna jazda na zimnym silniku. Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia turbiny, z pomocą mogą przyjść firmy, wykonujące ich regeneracja. Naprawa turbin polega na ich wymontowaniu z samochodu, a następnie rozebraniu na części pierwsze. Każda z ich jest dokładnie oglądana w poszukiwaniu uszkodzeń. Regeneracja turbosprężarek odbywa się najczęściej w warsztatach wyposażonych w precyzyjne urządzenia pomiarowe i przeznaczone do obróbki powierzchni metalowych elementów. Uszkodzonym elementom przywracane są ich fabryczne kształty i wielkości, dzięki czemu turbina ma szansę odzyskać sprawność w niższej cenie, niż kupno nowej części.

Jak długo trwa naprawa turbosprężarek / regeneracja turbosprężarek?

Regeneracja turbin jest dosyć złożonym zabiegiem, dlatego nie można jednoznacznie określić czasu potrzebnego na wykonanie naprawy. Zależy to od rodzaju usterki, dostępności części zamiennych, a także długości kolejki do naprawy turbosprężarek. Bezpiecznie można przyjąć, że regeneracja turbiny zajmuje około 2 tygodni.

Jakie zalety ma regeneracja turbin?

  • Naprawa turbosprężarek jest tańsza niż kupno nowych elementów, zwłaszcza tych oryginalnych i nowych;
  • Możliwość szybkiej wymiany i naprawy turbosprężarki do samochodów osobowych i dostawczych;
  • Fachowa i kompleksowa pomoc w zakresie regeneracji turbosprężarek oraz prawidłowego montażu turbosprężarki we wszystkich pojazdach;
  • Mobilny serwis turbosprężarek, który przydaje się podczas awarii maszyn rolniczych lub budowlanych.

Jeśli masz więcej pytań co do regeneracji turbin w silnikach diesla, zapraszamy do kontaktu z nami!