Interaktywne muzea

Miejsca kultury

Już dawno minęły te czasy kiedy to zwiedzanie muzeum odbywało się starodawnych kapciach nakładanych na własne obuwie. Nie można było wtedy dotknąć żadnego przedmiotu i trzeba było bezwzględnie przestrzegać obowiązującej ciszy. Nie ma się czemu dziwić, że dzieci nie były zainteresowane tego typu zwiedzaniem. Jako młodzi ludzie chcieli się wyszaleć, spędzić czas w swoim towarzystwie, porozmawiać o tym, co wydarzyło się u nich w ostatnim czasie. Zakładanie kapci i chodzenie po pomieszczeniach ze starodawnym wyposażeniem na pewno nie było szczytem ich marzeń. Na szczęście, te czasy w większości miejsc odeszły już w zapomnienie i teraz nadszedł czas na interaktywne muzea.

Doświadczenia w muzeum

Wizyta w interaktywnym muzeum zapewnia dzieciom i dorosłym sporo rozrywki. Są to miejsca, w których rozmowy, śmiech, korzystanie z różnych urządzeń jest wręcz wskazane. Poprzez wykonywanie różnych doświadczeń użytkownicy mają okazję dowiedzieć się czegoś nowego. Na mapie Polski powstaje coraz więcej tego typu miejsc. Niektóre opierają się przede wszystkim na doświadczeniach, jak Młyn Wiedzy w Toruniu, czy Centrum Keplera w Zielonej Górze. Tam miło może spędzić czas osoba w każdym wieku. Są to kilkupiętrowe pomieszczenia, w salach których jest tyle atrakcji, że nie wiadomo na co kusić się w pierwszej kolejności. Jest ich tam tyle, że jest się czym zachwycić.

Własne wypieki

Kolejnym typem, który oferują interaktywne muzea są także miejsca, w których można dokonać własnych wypieków. W Poznaniu można wziąć udział w warsztatach wypieku rogali świętomarcińskich. Toruń jako miasto Kopernika aż w trzech miejscach oferuje możliwość upieczenia własnych pierników. W Krakowie możemy skusić się na warsztaty z obwarzankami. To tylko niektóre z propozycji, na które warto zwrócić uwagę. Podczas wyjazdu do danego miasta warto zwrócić uwagę czy nie ma tam czegoś w tym stylu. Interaktywne warsztaty sprawiają, że dzieci jeszcze lepiej zapamiętują zdobytą wiedzę poprzez wypieki lub wykonywanie różnych doświadczeń.