O czym warto pamiętać, podróżując ze zwierzętami?

Podróżowanie ze zwierzęciem, które nie jest przyzwyczajone do towarzyszących temu dźwięków, zapachów i obrazów, może okazać się dla niego dużym przeżyciem, które będzie wiązało się ze stresem oraz gorszym samopoczuciem. Co więcej, w przypadku zwierząt o bardzo delikatnej psychice, na przykład takich jak koty, narażenie na stres może powodować różnego rodzaju choroby i problemy behawioralne. Dlatego też z myślą o czworonogach, które nie czują się zbyt pewnie podczas podróży, warto poznać kilka sprawdzonych zasad i sposobów, dzięki którym pupil lepiej zniesie cały wyjazd.

Kiedy warto zabrać pupila na wspólne wakacje?

Rozważając podróż z pupilem, warto przede wszystkim pamiętać o tym, aby wybrać opcję, która będzie najbezpieczniejsza dla czworonoga i nie nadawać przy tym zwierzakom w pełni ludzkich emocji. Bardzo często bowiem okazuje się, że to opiekunom najbardziej zależy na zabraniu zwierzaka na wakacje ze względu na tęsknotę i obawę o to, czy inna osoba poradzi sobie z opieką nad psem albo kotem. Tymczasem w rzeczywistości koty są zwierzętami przede wszystkim terytorialnymi i najlepiej czują się w miejscach, które dobrze znajdą. Dlatego też w większości przypadków dla kota mniejszym stresem będzie pobyt w domu pod opieką innej osoby niż podróż z opiekunami w nieznane miejsce. W efekcie coraz większą popularnością cieszą się usługi petsitterów, czyli osób, które zajmują się profesjonalną opieką nad zwierzętami na czas wyjazdu opiekunów.

Oprócz tego nie bez znaczenia okazuje się również czas trwania podróży i sposób transportu. Im dłuższa trasa, tym większy stres dla zwierzęcia i większe ryzyko różnego rodzaju trudności. Ponadto dobrym pomysłem staje się wybór takiego pojazdu, który jest już znany naszemu pupilowi – dzięki temu będzie on szybciej kojarzył wszelkiego rodzaju dźwięki oraz sytuacje, co z pewnością zmniejszy stres podczas drogi. Co więcej, w przypadku korzystania z usług biur podróżniczych warto upewnić się, że pies, kot lub inny zwierzak będzie mógł przebywać z nami w hotelu. Tego typu informacji sprawnie udziela oferujący promocje last minute Coral Travel, czyli biuro podróży, które zajmuje się przygotowywaniem ciekawych propozycji pobytów dla osób o różnych wymaganiach.

Jak przygotować czworonoga do wspólnego podróżowania?

Decydując się na podróż z pupilem do innego kraju, należy między innymi pamiętać o wyrobieniu wszystkich niezbędnych dokumentów – najczęściej wymaga się okazania paszportu oraz zaświadczenia o ważnych szczepieniach, ale niekiedy wymagania mogą różnić się w zależności od kraju. Wówczas również warto skontaktować się z organizatorem wyjazdu, na przykład ze wspomnianym wcześniej Coraz Travel, który oferuje między innymi wakacje last minute Turcja. Oprócz tego niezwykle ważne staje się przemyślane spakowanie pupila. Dobrym pomysłem będzie między innymi spakowanie ze sobą rzeczy, które mają zapach naszego pupila oraz które kojarzą mu się z domem, na przykład ulubione legowisko, kocyk i kilka zabawek. Ponadto warto również pamiętać o sprawdzonej karmie (nie należy wprowadzać nowej karmy tuż przed podróżą lub w jej trakcie ze względu na możliwe problemy z trawieniem), niezbędnych akcesoriach (szelki, smycz, kuweta, żwirek, podstawowa apteczka) oraz zapasie smaczków.

W przypadku dłuższych podróży, do których zwierzę nie jest przyzwyczajone i podczas których może się stresować, godnym uwagi rozwiązaniem będzie również wprowadzenie suplementów wyciszających lub mających wpływ na wytwarzanie serotoniny, czyli popularnego hormonu szczęścia. Dlatego też 2-3 tygodnie przed datą wyjazdu warto skonsultować się z weterynarzem i wprowadzić odpowiednie suplementy. Oprócz tego pomocne są feromony do kontaktu, które można podłączyć w hotelowym pokoju.