Polskie zamki – Kliczków

Zamek w Kliczkowie jest jednym z najcenniejszych zabytków, jakimi może nas oczarować Dolny Śląsk. Dlaczego w trakcie wycieczki po tej części kraju warto poświęcić mu swój czas?

Zamek w Kliczkowie to imponująca budowla, której historii sięga końca XIII wieku. To wtedy powstało tu pierwsze założenie obronne, które swój obecny wygląd zawdzięcza wielkiej przebudowie z końca XIX wieku. Obrony charakter stracił jednak już wcześniej, gdyż w XVI wieku po raz pierwszy przebudowano go, nadając mu formę renesansowej rezydencji.

Zamek ten może się pochwalić znacznymi rozmiarami i piękną lokalizacją, przy czym jednym z największych walorów jest bliskość rzeki Kwisy. Sam zamek jest dziś sporą budowlą, w bryle której łączą się ze sobą style: gotycki, renesansowy i manierystyczny. Uwagę turystów najmocniej przyciąga charakterystyczna, neogotycka wieża, której trudno się oprzeć.

Zamek przyciąga również swym najbliższym otoczeniem. Jego dumą jest zadbany park, założony w XIX wieku w modnym wówczas stylu angielskim. Inną ciekawostką, z którą zamek Kliczków jest bardzo mocno kojarzony, jest znajdujący się w jego pobliżu cmentarz dla koni i psów. To jedno z tych miejsc, które w trakcie historycznej wycieczki po Dolnym Śląsku koniecznie trzeba zobaczyć.