Domy pasywne: projekty, na które warto zwrócić uwagę

Marzysz o domu, który będzie ekologiczny, zgodny z najnowszymi trendami, a jednocześnie niedrogi w eksploatacji? Jeśli te założenia są ci bliskie, koniecznie powinieneś rozważyć budowę domu pasywnego. Ten rodzaj budownictwa ma stosunkowo krótki życiorys, ale cieszy się coraz większą popularnością i na stałe wpisał się już w ofertę deweloperów i biur architektonicznych. Czym wyróżniają się domy pasywne? Jak wybrać odpowiedni projekt i na co zwrócić w tym procesie szczególną uwagę?

1. Dom pasywny – czym się wyróżnia?

2. Domy pasywne – ceny

3. Domy pasywne: projekty. Jak wybrać najlepszy?

Nie bez powodu domy pasywne określane są mianem domów przyszłości. Doskonale wpisują się w obowiązujące trendy – zarówno w aspekcie parametrów technicznych, jak i wzornictwa.

Dom pasywny – czym się wyróżnia?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, aby konkretny budynek mógł być nazwany domem pasywnym, musi spełniać konkretne parametry techniczne. Ponieważ jest to szczególny rodzaj domu energooszczędnego, najważniejszym parametrem jest właśnie zapotrzebowanie na energię. W przypadku domów pasywnych nie może przekroczyć ono 15 kWh/(m²/rok). Jestem zatem przeciętnie ośmiokrotnie mniejsze w stosunku do standardowych domów.

Aby uzyskać taki parametr trzeba zadbać o właściwą izolacyjność budynku, odpowiedni współczynnik przenikania ciepła, technologie pozwalające operować odzyskiem ciepła. Duże znaczenie ma także możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii, na przykład energii słonecznej czy pompy ciepła.

Domy pasywne – ceny

Podejmując decyzję o domu pasywnym, warto jak najwcześniej przygotować kosztorys takiej inwestycji. W tym przypadku trzeba mieć świadomość, że sama budowa domu pasywnego pochłonie więcej środków niż inwestycja w jego tradycyjny odpowiednik. Dokonajmy jednak koniecznie dwóch istotnych zastrzeżeń.

Po pierwsze, rosnące koszty materiałów budowlanych i robocizny sprawiają, że rozbieżności te stają się z każdym rokiem mniejsze. Po drugie, bezkosztowa eksploatacja oznacza, że inwestycja w dom pasywny zwraca się w ciągu kilku lat. Jeśli weźmiemy pod uwagę rosnące koszty energii elektrycznej, wybudowanie domu pasywnego może okazać się strzałem w dziesiątkę szybciej niż się spodziewasz.

Ile więc kosztują domy pasywne czy też – ujmując temat szerzej – domy energooszczędne? Z szacunków wynika, że doprowadzenie do stanu surowego zamkniętego domu pasywnego o powierzchni 100 metrów kwadratowych pochłonie ok. 400 – 450 000 złotych. To o ok. 10 – 20% więcej w porównaniu do technologii tradycyjnej. Oczywiście, górna granica kosztów, gdy pod uwagę weźmiemy wykończenie wnętrz, w zasadzie nie istnieje, jednak przy odpowiednim rozplanowaniu budżetu całość inwestycji może zamknąć się w ok. 600 000 złotych.

Domy pasywne: projekty. Jak wybrać najlepszy?

Przeglądając projekty domów pasywnych, szybko zauważysz pewne cechy wspólne dla wszystkich budynków. Najważniejsze cechy domu pasywnego to prosta bryła, pozbawiona architektonicznych detali mogących stanowić mostki termiczne – między innymi wykuszy, lukarn czy balkonów, wznoszona na planie prostokąta, kryta jedno- lub dwuspadowym dachem. Dodatkowo wszelkie instalacje i detale muszą zostać zaprojektowane pod kątem przyszłej samowystarczalności w odniesieniu do ogrzania domu pasywnego.

Jak wybrać najlepszy projekt domu pasywnego? Zawsze dopasowuj go do określonej działki. Budynek musi zostać usytuowany na niej w taki sposób, by zapewnić maksymalne nasłonecznienie. Nie mogą w tym przeszkadzać ewentualne wzniesienia czy inne elementy zacieniające teren. Projekty domów pasywnych wymuszają rezygnację z balkonów, jednak możesz zadbać o odpowiednie rozmieszczenie okien i tarasu.