Dla kogo stół warsztatowy?

W dzisiejszych czasach każdy ma możliwość stworzenia idealnego środowiska pracy. W przypadku niektórych firm (na przykład w zakładach produkcyjnych) rozwiązania takie jak stoły warsztatowe mogą być elementem standardowego wyposażenia. Posiadanie stołu warsztatowego jest też ważne w przypadku hobbystów i „złotych rączek”. W artykule wyjaśniamy, dla kogo polecany jest stół warsztatowy i jakie zalety mają profesjonalne stoły warsztatowe.

1. Co wyróżnia profesjonalne stoły warsztatowe?

2. Stół warsztatowy dopasowany do swoich potrzeb

3. Korzyści z posiadania stołu warsztatowego

Stoły robocze stanowią podstawę do komfortowego i bezpiecznego wykonywania różnych zadań.  Są cenione przez fachowców i majsterkowiczów.  Profesjonalny stół warsztatowy jak najbardziej może być dostosowany do indywidualnych potrzeb firm lub osób prywatnych. Stoły warsztatowe można kupić w różnych wersjach. Stół roboczy może być rozbudowywany w miarę potrzeb. Specjalistyczne meble takie jak ergonomiczny stół warsztatowy są produkowane z materiałów wysokiej jakości. Stół warsztatowy to produkt trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Można z niego korzystać przez długie lata. Współczesne stoły warsztatowe są nie tylko funkcjonalne, ale i atrakcyjne pod względem designerskim. Na dodatek  stoły metalowe mogą być ciekawą dekoracją w pomieszczeniach industrialnych. Równie dobrze taki stół może być wykorzystywany jako stół do garażu.

Co wyróżnia profesjonalne stoły warsztatowe?

Nowoczesny stół do warsztatu wyróżnia się:

 • jakością wykonania produktu
 • trwałością i odpornością na niekorzystne czynniki panujące w danym otoczeniu
 • stabilnością konstrukcji
 • wysoką nośnością (500 – 1000 kg)
 • nieskomplikowanym montażem za pomocą narzędzi mechanicznych lub ręcznych
 • szufladami, które mają 100% wysuw
 • drzwiczkami i szufladami z zamkami
 • proszkowym lakierowaniem elementów stołów (kolorystyka standardowa oraz na zamówienie każda inna, zgodna z paletą RAL)
 • blatami, które pasują do specyfiki wykonywanych prac.

Stół warsztatowy dopasowany do swoich potrzeb

Dla każdego majsterkowicza i fachowca ważne jest, by miejsce służące do pracy było nie tylko bezpieczne, ale i wygodne. Szeroki wybór stołów warsztatowych oraz produktów służących do ich rozbudowy to szansa na stworzenie idealnych warunków. Każda branża, każdy typ zawodu czy pasji może wybrać najlepsze dla siebie stoły warsztatowe. Występują one w różnych rozmiarach, mogą być z szufladami lub bez. Typ i wielkość blatu to sprawa indywidualnych zapotrzebowań na stoły warsztatowe. Jeśli chodzi o same blaty, mogą to być:

 • blaty robocze z laminatów, płyt MDF i płyt wiórowych
 • blaty robocze ze sklejki
 • blaty robocze z litego drewna
 • blaty robocze, w których za okładzinę służą różne rodzaje blachy (ocynkowana, nierdzewna)
 • blaty robocze z wykładzinami antystatycznymi
 • blaty robocze z płyty winylowej
 • blaty robocze wykończone gumą lub tworzywem sztucznym.

Stoły warsztatowe mogą mieć stałą ramę lub można wybrać opcję z regulacją wysokości (regulacja manualna lub elektryczna). Czasami mogą przydać się stoły warsztatowe w wersji mobilnej, która w razie potrzeby ułatwia ich przemieszczanie. Może to w szczególności być przydatne w czasie remontu pomieszczenia i przy przeprowadzkach. W tym przypadku stoły warsztatowe są wyposażone w koła i uchwyty. Zawsze warto pamiętać o półkach, szufladach, szafkach i o panelu narzędziowym. Stoły warsztatowe z możliwością rozbudowy pozwalają na dowolną modyfikację konstrukcji, co jeszcze bardziej zwiększa komfort pracy.

Kupując stół tego typu, trzeba pamiętać o tym, by po jego ustawieniu mieć do niego swobodny dostęp. Może to mieć znaczenie w niewielkich pomieszczeniach, zwłaszcza jeśli znajduje się w nich dużo mebli i sprzętu. Trzeba pamiętać, że duży blat musi pasować do wnętrza. Najprościej jest dopasować stół do przestrzeni (a nie odwrotnie). Reorganizacja całego pomieszczenia, w którym ma stać stół, może być czasochłonna. To jednak zależy od indywidualnych możliwości danej firmy lub osoby prywatnej.

Korzyści z posiadania stołu warsztatowego

Stoły warsztatowe mają pozytywny wpływ na komfort i warunki pracy. Wpływają na jej efektywność. Stoły warsztatowe są pomocne w utrzymaniu porządku w miejscu pracy. Pracownik może mieć wszystkie niezbędne narzędzia w zasięgu ręki. Po ich wykorzystaniu może je odłożyć w stosowne miejsce. Przechowywanie narzędzi jest wygodniejsze (nie trzeba ich szukać, nie leżą w nieładzie). Na dodatek stabilna i trwała konstrukcja stołu roboczego może być wykorzystywana przez ileś lat. Oznacza to, że jest to jednorazowy wydatek. Oczywiście to zależy też od tego, czy stół jest wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem i czy blat był prawidłowo dobrany do rodzaju przeprowadzanych prac. Niektóre stoły warsztatowe są na tyle ciekawe pod względem designerskim, że z pewnością mogą mieć zastosowanie w obiektach w stylu loft lub industrial. Doskonale sprawdzą się w garażach, które w ostatnich latach stały się idealnym miejscem do tworzenia nie tylko mini warsztatu, ale i przydomowej siłowni czy też miejsca do relaksu.