Historia Torunia – co warto wiedzieć?

Toruń to niezwykle piękne, polskie miasto, które każdego roku odwiedzają turyści. Na rynku zjemy smaczne dania i będziemy podziwiać zabytkowe kamienice, a w okolicy możemy zwiedzać kościoły i oglądać pomniki historyczne.

To miasto powinien odwiedzić każdy Polak. Z czym wiąże się historia Torunia? Co warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć o historii Torunia?

Toruń to jedno z niewielu miast, które jako pierwsze uzyskały prawa miejskie w naszym kraju. Miejscowość słynie z wielu zabytków i jest kojarzona z Mikołajem Kopernikiem. Stary ośrodek hanzeatycki w tym miejscy ogrywał znaczącą rolę w kreowaniu historii i tradycji politycznej, kulturalnej, czy też gospodarczej. Nie zapominajmy o ciekawym położeniu Torunia.

Znajduje się na skrzyżowaniu ważnych szlaków kupieckich. Koniec republiki mieszczańskiej przypada na rok 1979. Natomiast w 1920 Toruń zaczął odzyskiwać swoją pozycję. Usytuowano tutaj władze województwa Pomorskiego, co stało się ważnym czynnikiem miastotwórczym.

Ciekawostki o Toruniu

Toruński Średniowieczny Zespół Miejski jest jednym z najcenniejszych zespołów architektonicznych w Polsce, o średniowiecznym układzie przestrzennym. Składa się z 3 dzielnic historycznych:

  • Starego Miasta – prawo miejskie uzyskał ten obszar w 1233 roku,
  • Nowego Miasta – prawa miejskie od 1264 roku,
  • terenu zamku krzyżackiego.

Dokładny skład toruńskiej sieci fortyfikacji znajdziesz w serwisie to24.pl. Miłośnicy historycznych obszarów z pewnością znajdą tutaj wiele zabytków z przeszłych lat. To wyjątkowe miasta posiada liczne bazy noclegowe i usługi gastronomiczne. W Toruniu można wypocząć z całą rodziną, jednocześnie poznając kulturę i historię tego niezwykłego obszaru położonego w naszym pięknym kraju.