Warszawa. Zabytki Nowego Miasta

Choć to na Starym Mieście skupiona jest uwaga turystów odwiedzających stolicę Polski, warto nieco więcej uwagi poświęcić i tym ciekawostkom, które znajdują się na Nowym Mieście. Jakimi zabytkami może się tu pochwalić Warszawa? Na co warto zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po tej części miasta?

Pałac Raczyńskich

Pałac Raczyński to ciekawy zabytek z XVIII wieku, który powstał dzięki przebudowie kamienicy z 1704 roku. Do najważniejszych mieszkańców tej rezydencji zaliczają się Filip Raczyński oraz Kazimierz Raczyński – inicjator jego przebudowy. W 1827 roku pałac ten stał się własnością Rządu Królestwa Polskiego, wskutek czego przez kolejnych 50 lat pełnił on rolę siedziby rządowej komisji sprawiedliwości. Obecnie w murach tego pałacu mieści się Archiwum Główne Akt Dawnych.

Gmach Sądu Najwyższego

Monumentalny gmach z 1999 roku stał się jednym z ciekawszych obiektów na placu Krasińskich. Jego charakterystyczną cechą są kolumny, na których zamieszczono sentencje pochodzące z prawa rzymskiego. Przed nowoczesnym gmachem można zobaczyć inną ciekawostką – jeden z najbardziej znanych warszawskich pomników, przypominający o Powstaniu Warszawskim. To dzieło z 1989 roku nie bez powodu stanęło w tym właśnie miejscu. Warto zapamiętać, że w pobliżu pomnika znajdują się kanały, którymi powstańcy ze Starego Miasta przedzierali się do Śródmieścia.

Pałac Krasińskich

Wzniesiony w drugiej połowie XVII wieku pałac Krasińskich to najciekawszy zabytek na placu Krasińskich – miejscu, które w czasie Powstania Warszawskiego było wykorzystywane jako miejsce zrzutu broni dla powstańców. Sam pałac może się pochwalić ciekawą, barokową formą, malowniczym parkiem oraz interesującą przeszłością. Należący niegdyś do rodziny Krasińskich pałac od 1765 roku stanowił własność Rządu Królestwa Polskiego. Obradowała tu Komisja Skarbu Koronnego, następnie mieściły się tu różne instytucje sądowe. Dziś w murach pałacu Krasińskich przechowywane są Zbiory Specjalne Biblioteki Narodowej.

Rynek Nowego Miasta

Kto chce poczuć niezwykłą atmosferę Nowego Miasta, ten koniecznie powinien zajrzeć na tutejszy rynek. Jego historia zaczyna się w początkach XV wieku, kiedy to wytyczono na Nowym Mieście plac, mający pełnić funkcje reprezentacyjne. Niestety, już w XIX wieku znacznie zmienił się wygląd tego placu, sporo zmian wprowadzono tu również podczas powojennej odbudowy Warszawy. Nie brak tu jednak ciekawych kamienic oraz takich ciekawostek, jak eklektyczna studnia czy kościół Sakramentek, którego fundatorką była królowa Maria Kazimiera Sobieska.

Pałac Morsztynów

W czasie spaceru po ulicy Miodowej można zobaczyć sporo ciekawych zabytków. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu siedziba PWN, czyli pałac Morsztynów. Wzniesiony w XVII wieku, pod koniec XVIII wieku stał się siedzibą rosyjskiego ambasadora. W czasie Insurekcji Kościuszkowskiej pałac ten był oblegany przez lud dowodzony przez Jana Kilińskiego, nic więc dziwnego, że obiekt ten znajduje się na trasie niejednej historycznej wycieczki po stolicy.

Pałac Paca

Rezydencja, którą Tylman z Gameren zaprojektował dla Dominika Mikołaja Radziwiłła, znany był niegdyś z reprezentacyjnych wnętrz. Niestety, wojenne zniszczenia sprawiły, iż wnętrza tej barokowej rezydencji uległy zniszczeniu. Jedynym pomieszczeniem, jakie udało się odtworzyć po wojnie, jest sala mauretańska. Pałac ten, służący obecnie jako siedziba Ministerstwa Zdrowia, może się też pochwalić pięknym wjazdem bramnym – również starannie odbudowanym po zakończeniu wojny.

Kościół paulinów

To jeden z ciekawszych zabytków, z jakimi można się spotkać na ulicy Nowomiejskiej. Dzieje tej świątyni sięgają XIV wieku, choć jej obecna forma jest efektem przebudowy z XVIII stulecia. Barokowa, dwukondygnacyjna fasada, jest obecnie najbardziej charakterystyczną cechą tego kościoła. Ciekawie prezentuje się też portal wejściowy oraz umieszczone we wnękach rzeźby Michała Bartłomieja Bernatowicza. W kościelnym wnętrzu można z kolei zobaczyć ciekawe obrazy, które do Warszawy trafiły z Dolnego Śląska już po II wojnie światowej. Ich autorem jest Michael Willmann – jeden z najważniejszych artystów w dziejach Śląska.

Kościół św. Jacka

Ta świątynia powstała w XVII wieku, a jej pierwszymi opiekunami stali się dominikanie. Kościół ten zachwyca swą architekturą, a jego dumą jest piękna kaplica Kotowskich, zaprojektowana pod koniec XVII stulecia. W świątyni tej można również zobaczyć ciekawą kolekcję barokowych obrazów, przedstawiających życie dominikanów, a także manierystyczny nagrobek Katarzyny Ossolińskiej. Kościół ten jest nie lada gratką dla miłośników sztuki, chętnie zaglądają tu również miłośnicy historii, którzy urządzają wycieczki śladami Powstania Warszawskiego. Dla nich ta świątynia to przede wszystkim miejsce, w którym w 1944 roku urządzono szpital powstańczy.

Wycieczki po Warszawie mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą lekcją historii i sztuki. Dobrze rozwinięta baza noclegowa pozwala zaplanować dłuższy pobyt w tym mieście, a dokładne przewodniki ułatwiają zwiedzanie stolicy. Atrakcji jest tu przecież wiele, zatem każdy z nas znajdzie tu dla siebie sporo ciekawych propozycji spędzenia czasu wolnego.

Więcej o Warszawie przeczytasz na https://warszawainfo.pl/