Polskie muzea, które koniecznie warto zwiedzić

Polska posiada około 930 muzeów znajdujących się na liście GUS. Które z muzeów w Polsce cieszą się największym uznaniem i są chętnie ponownie odwiedzane przez turystów? Na liście nie zabraknie też tych mniej znanych, które odznaczają się swoją pomysłowością i oryginalnością.

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski jest odwiedzany rocznie przez blisko pół miliona osób. Zabytek pierwotnie był rezydencją książąt mazowieckich, a następnie przekształcił się w siedzibę władz I Rzeczypospolitej. Podczas odwiedzin w muzeum, będziemy mogli zobaczyć sale królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego, udekorowaną na złoto salę Tronową, Salę Balową i Rycerską, oraz zachowane obrazy Rembrandta i płótna Bernarda Bellotta. Od strony Wisły zwiedzimy i zrelaksujemy się w zrekonstruowanych Ogrodach Zamkowych, utrzymanych w stylu baroku.

Kopalnia Soli „Wieliczka”

Wieliczka skrywa w sobie podziemne, solne dzieła sztuki odwiedzane przez turystów z całego świata. Muzeum oferuje Trasę Turystyczną, w której rodziny zobaczą Komorę Skarbnik (podziemna grota, zawierająca posągi, solne rzeźby i „ducha” kopalni), kaplicę św. Kingi (o długości około 3 kilometrów!), ściany pokryte płaskorzeźbami oraz żyrandol, stworzony z czystej soli. Wycieczka z przewodnikiem potrwa około 2 godzin. W podziemiach panuje stała temperatura i wysoka wilgoć powietrza, o każdej porze roku, co zapewnia unikalne odczucia i mikroklimat.

Łazienki Królewskie

Wyciszony azyl ogrodniczy, obok którego miasto tętni życiem, brzmi nieprawdopodobnie. Wypełnione zielenią i florą kwiatów, Łazienki Królewskie są jednym z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Warszawy i jej turystów.

Łazienki Królewskie w XVIII wieku były rezydencją Stanisława Augusta Poniatowskiego. Po II wojnie światowej, w Łazienkach Królewskich zagościły Koncerty Chopinowskie, których możemy słuchać do dziś. Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne.

Muzeum ognia.

Muzeum ognia w Żorach zadziwia już samą swoją zewnętrzną obudową, w kształcie płomienia o miedzianym kolorze. W muzeum dowiemy się, jak ludzkość radziła sobie z żywiołem, jakim jest ogień, i jego wpływem na naszą duchowość oraz kulturę. Wycieczka dzieli się na pięć stref tematycznych i jest poprzedzona multimedialną ekspozycją.

Muzeum Mydła i Historii Brudu

„Prawdopodobnie Najciekawsze Muzeum w Polsce” — jak samo określa się muzeum, jest wyjątkową atrakcją znajdującą się w Bydgoszczy. Podczas odwiedzin w muzeum, poznamy historię produkcji mydła, sięgającą ponad 5000 lat, eksponaty związane z utrzymywaniem higieny przez człowieka, a nawet stworzymy własne mydło.

 Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski został otwarty dla zwiedzających w 1930 roku i jest jednym z najpopularniejszych muzeów znajdujących się w Polsce. Siedziba Państwowych Zbiorów Sztuki przyciąga turystów z całego świata, chcących poznać historię byłej siedziby królów i książąt polskich. Muzeum pozwoli nam obejrzeć prywatne komnaty i apartamenty królewskie, skarbiec koronny (z zachowanym mieczem koronacyjnym królów Polski), zbrojownię, oraz Salę Senatorską (w której odbywały się wesela królewskie i posiedzenia senatu).

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Barokowa rezydencja Króla Jana III w Wilanowie jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji w Polsce. Turystów z całego świata, zwabiają do siebie dzieła sztuki, budowle i pomniki znajdujące się na terenie muzeum. Pałac przeszedł wojny, zabory i okupacje, mimo to udało mu się zachować niezmienioną formę od wzniesienia go w 1696 roku. Podczas odwiedzin obiektu, poznamy dogłębną historię pałacu, zwiedzimy apartamenty króla, Salę Białą (zawierającą wizerunki zmieniających się właścicieli pałacu), jak i również przejdziemy się ogrodem należącym do pałacu. Jeżeli zdecydujemy się na wizytę zimą, muzeum zaprosi nas do zobaczenia Królewskiego Ogrodu Światła.

 Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Po nazwie obiektu możemy odnieść wrażenie, że muzeum jest przeznaczone tylko dla dzieci. Nic bardziej mylnego, muzeum posiada kolekcję zabawek z bajek: Bolek i Lolek, Koziołek Matołek, Reksio, Miś Uszatek, Krecik, Muminki, Pszczółka Maja, Rumcajs, Żwirek i Muchomorek, i wielu innych tytułów. Dorośli będą mieli okazję przypomnieć sobie kreskówki z okresu swojej młodości i przekazać tę wiedzę swoim dzieciom, dzięki czemu wycieczka do tego muzeum jest świetnym pomysłem na spędzenie rodzinnego urlopu.