Jak dobrze kupić używane auto?

Używane samochody są sporo tańsze, ale też trzeba się liczyć z dodatkowym ryzykiem. Nie każde auto z drugiej ręki spełni oczekiwania kierowcy, a ewentualne reklamacje są znacznie trudniejsze do zgłoszenia niż w przypadku zakupu nowego egzemplarza. Dlatego taki zakup powinien być dobrze przemyślany.

Jak wybrać model?

Część kierowców ma jasno sprecyzowane oczekiwania co do marki samochodu, rocznika, wersji silnikowej. W takiej sytuacji łatwo zawęzić swoje poszukiwania, bo wystarczy przeglądać tylko ogłoszenia typu „Honda sprzedam”, jeśli nabywcę interesują auta wyłącznie tego producenta. Natomiast gdy nie ma się konkretnych wytycznych, można segregować oferty według rocznika albo cen, a kiedy już coś wpadnie w oko, nie zaszkodzi zapoznać się z opiniami na temat danego modelu.

Ile kosztuje utrzymanie używanego samochodu?

Bardzo niska cena kusi, ale trzeba pamiętać o wydatkach związanych z eksploatacją samochodu. Jak radzą specjaliści z salonu Używane Jak Nowe, nie opłaca się kupować bardzo starych, tanich aut z dużym przebiegiem, ponieważ będą one wymagały ciągłych napraw. Auto droższe przy zakupie, za to w dobrym stanie, będzie mniej kłopotliwe dla kierowcy i tańsze w utrzymaniu. Istotna jest też kwestia dostępu do części zamiennych. Pod tym względem polecane są marki cieszące się dużą popularnością, jak na przykład Honda. Samochody używane od mniej znanych producentów zwykle są droższe w naprawie, a usuwanie usterek zajmuje więcej czasu.

Zakup używanego samochodu – tylko z pewnego źródła

Używane auto to zawsze zagadka. Może sprawiać doskonałe wrażenie, ale po tygodniu jazdy zaczną się ujawniać jego liczne wady, a dochodzenie swoich roszczeń w takich sytuacjach nie jest wcale takie łatwe. Bezpieczniej jest po prostu wybrać auto, którego stan nie budzi żadnych wątpliwości, dlatego dobrym pomysłem będzie jazda próbna oraz zlecenie przeglądu w warsztacie. Sprzedający powinien też udostępnić kierowcy pełną dokumentację związaną z pojazdem – najpewniejsze są auta, których historię serwisową można prześledzić od samego początku.