Lublana – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Lublana to największe miasto i zarazem stolica Słowenii, która jest tzw. Bramą na Bałkany. Historia jej sięga 4 tyś lat, wtedy na ziemiach tych pojawili się pierwsi osadnicy. To bardzo kameralne miasto, w którym poczujemy sielski klimat a jednocześnie ma wszystko czego potrzebuje turysta aby ciekawie spędzić czas. Stolica Słowenii leży w samym środku kraju i jest świetna bazą wypadową do odkrywania różnych zakątków kraju. Większość zabytków znajduje się w centrum miasta. Ciekawostką jest fakt, ze w roku 2016 Lublanę ogłoszono Zieloną Stolicą Europy, z powodu dużych terenów zielonych.

Zapraszam do przeglądu atrakcji, które czekają na turystów w stolicy Słowenii

  • Zamek – Ljubljanski Grad to budowla, której nie da się przegapić. Wznosi się na wzgórzu w samym sercu miasta od 900 lat. Ze względu na swoje położenie budowla ta to świetny punkt widokowy. Do zamku możemy dotrzeć spacerując lub koleją liniową. Znajduje się tu wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę miasta i okolicy. Na zamku znajdziemy interaktywne wystawy dotyczące historii Słowenii, kaplica św. Jerzego, Muzeum Lalek, wystawę w pomieszczeniach więziennych oraz restauracje.
  • Ratusz miejski to gmach jeden z najbardziej znanych w stolicy Słowenii. Wygląd zewnętrzny budynku nawiązuje do stylu weneckiego, natomiast wewnątrz możemy podziwiać pamiątki przeszłości. Tu również mają miejsce wystawy czasowe. Przed budynkiem znajduje się zapierająca dech w piersi, barokowa fontanna z XVIII wieku nazywana też fontanną Trzech Rzek Krainy, ponieważ bogowie na niej uosabiają Sawę, Ljubljanicę i Krkę. Zwiedzając ją mamy wrażenie jakby została ona przewieziona z samego Rzymu.
  • Katedra św. Mikołaja w Lublanie to główny i największy kościół w stolicy. Usytuowana jest na Starym Mieście, a historia sięga XIII wieku. Posiada dwie bliźniacze wieże, kopułę, są też elementy wykonane z różowego marmuru, freski barokowe, organy oraz piękny ołtarz.
  • Kolejną atrakcją do zwiedzenia jest Smoczy Most, które pilnowane są przez 4 smoki. Te stworzenia są symbolem Lublany od czasów starożytnych i są obecne w legendach o podaniach. Początkowo miał być ozdobiony lwami ze skrzydłami. To najbardziej rozpoznawalny zabytek. Most ten bardzo często pojawia się na pocztówkach, obrazach i zdjęciach miasta. Zbudowano go w XX wieku.
  • Chwilą oddechu od spacerów może być rejs po Ljubljanicy. Łódki na wzór Wenecji przepływają pod mostami. Podczas godzinnego rejsu możemy podziwiać piękną okolicę. Podczas rejsu możemy zobaczyć jeden z najciekawszych mostów a mianowicie potrójny most czyli nie jeden a trzy, które oddalone są od siebie od kilka metrów i schodzą się prawie w tym samym miejscu. Jeden z nich jest dla ruchu samochodowego, natomiast dwa boczne są przeznaczone są dla pieszych. Most zbudowany został w roku 1931.
  • Osada z czasów rzymskich – Emona, w której znajdziemy Park Archeologiczny, pozostałości muru z bramą. Pośrodku osady stoi piramida. Spacerując dalej natkniemy się na inny Park Archeologiczny, w którym odkryto między innymi mozaikę podłogową czyli wczesnochrześcijańskie ślady z czasów rzymskich. Oprócz tych znalezisk znajduje się tu Muzeum Miejskie i tu może podziwiać inne pamiątki.
  • Największym parkiem Lublany jest Park Tivoli, tu możemy odpocząć lub aktywnie spędzić czas. Pośród ścieżek i ławeczek odkryjemy Międzynarodowe Centrum Sztuki Graficznej, które mieści się w neoklasycznym pałacyku. Po przeciwnej stronie parku znajduje się ZOO, możemy zakupić bilet, który umożliwi nam karmienie zwierząt.
  • Kolejnym wartym zwiedzenia zabytkiem jest Cerkiew Cyryla i Metodego, która powstała w 1921 roku. Wzniesiona na planie krzyża greckiego nawiązującego do 4 stron świata, zwieńczona 5 kopułami. Wewnątrz możemy podziwiać niesamowite zdobienia ścian i sklepienia.
  • Metelkova czyli alternatywne centrum miasta to dość oryginalne miejsce w stolicy Słowenii, w którym znajduje się Autonomiczne centrum kultury. Do odwiedzin turystów zachęcają kolorowe murale, swobodny klimat, liczne wystawy i bary. Historia tego miejsca podobna jest do kopenhaskiej Christianii dzielnicy zwanej również Małym Amsterdamem. Ciekawostką jest fakt, że wcześniej mieściły się tu obiekty wojskowe jugosłowiańskiej armii.
  • W niedalekiej okolicy Lulany znajduje się bardzo popularna atrakcja czyli jaskinia Postojna, w której zobaczymy zróżnicowaną faunę. Możemy skorzystać tu z przejażdżki podziemną kolejką gdzie można zobaczyć fascynujący raj, który został ukształtowany przez skraplającą się wodę. To wyzwanie dla speleologów.

Mam nadzieję, że przedstawione powyżej atrakcje są interesujące i zachęcą Was do zwiedzenia Lublany.