Rodzinna wycieczka w góry – o czym należy pamiętać?

Bez względu na to, czy zamierzamy wybrać się w góry celem biwakowania, spacerowania po tamtejszych szalkach czy podziwiania natury i zwiedzania okolicznych parków narodowych lub krajobrazów. Istotne jest, by zawsze pamiętać o bezpieczeństwie naszym oraz najbliższych – przestawimy kilka przydatnych wskazówek, które mogą Ci pomóc zaplanować idealną wycieczkę w góry!

Ubiór na cebulkę.

Z reguły, ubieramy się stosownie do danej pory roku, pogoda w górach jednak bywa niezwykle kapryśna i zmienna, z tego względu ważne jest, by na wszelki wypadek posiadać zarówno ciepłą, jak i bardziej przewiewną odzież. Nie dajmy się omamić słońcu i przepięknej prognozie pogody, ponieważ warunki atmosferyczne w górach bywają niezwykle zmienne. Absolutną podstawą jest odpowiednie obuwie – zdecydowanie wybijmy sobie podróż w góry w klapkach lub japonkach.

Przekąski dla najmłodszych.

Jeżeli wybieramy się w góry razem z naszymi dziećmi, aspektem na tyle ważnym, co także bezpieczeństwo, jest zapewnienie najmłodszym odpowiedniej ilości przekąsek. Długi marsz potrafi być niezwykle wyczerpujący, dlatego możemy zrobić wyjątek od codziennych zasad i zabrać odrobinę słodkości, które będą sporym zastrzykiem energii dla naszych pociech.

Smartfon to podstawa.

Nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania bez naszego telefonu, nie inaczej powinno być także podczas rodzinnej wycieczki – zadbajmy więc o to, by bateria w urządzeniu była odpowiednio naładowana, co umożliwi nam szybkie skontaktowanie się ze służbami ratunkowymi na wypadek doznania kontuzji lub wypadku. Choć większość szlaków posiada na tyle dobre oznaczenie, że zgubienie się stanowić może istne wyzwanie, warto także sięgnąć do tradycji i wyciągnąć z naszej szafy zakurzony kompas.