Tego nie wiedziałeś o Republice Kuby!

Kuba, oficjalnie Republika Kuby, jest krajem obejmującym wyspę Kubę, a także Isla de la Juventud i kilka mniejszych archipelagów.

Ma powierzchnię 110 860 km kwadratowych. Hawana jest jego stolicą i największym miastem. Hiszpański jest językiem urzędowym Kuby. Peso (CUC) jest jego oficjalną walutą.

Co warto wiedzieć na temat Kuby? – ciekawe fakty

Jedno z największych na świecie osiągnięć w dziedzinie zdrowia publicznego miało miejsce na Kubie w 2015 r., Kiedy wyeliminowano przenoszenie HIV i kiły z matki na dziecko. Obaj zostali wyparci przez bardziej wyrafinowany lud Taino około 1050 roku. Taínos byli zręcznymi rolnikami, tkaczami, ceramikami i szkutnikami. Mieli także złożone społeczeństwo i zorganizowany system partycypacyjnego rządu. Nazwa Kuby pochodzi od nazwy Taíno dla wyspy „coabana”, co oznacza „wspaniałe miejsce”.

Patrząc z powietrza, wyspa Kuba przypomina krokodyla. Dlatego jest również określany w języku hiszpańskim jako „El Crocodilo” lub „El Caima”. Jest to jeden z tych faktów dotyczących Kuby, którymi możesz podzielić się ze znajomymi i zaimponować im swoją wiedzą o Kubie.  Na Kubie istnieje podwójny system monetarny, ponieważ w obiegu są dwie waluty: CUP (peso kubańskie) i CUC (peso wymienialne). Peso kubańskie jest znane jako waluta krajowa. Wartość peso wymienialnego jest jednak powiązana 1: 1 z dolarem amerykańskim.

Według Latin American Post większość pracowników otrzymuje wynagrodzenie w CUP, podczas gdy duże ilości towarów są sprzedawane w CUC, co powoduje straty dla konsumentów z powodu wysokich cen.  Ze wszystkich wysp na Karaibach Kuba jest największa. W regionie znajduje się aż 4000 innych wysp, które są znacznie mniejsze od Kuby. Wyspa Hispaniola (Haiti i Dominikana) jest drugą co do wielkości, podczas gdy Jamajka jest trzecią co do wielkości wyspą na Karaibach.

Zapoznaj się z przewodnikiem dla odwiedzających Kubę po raz pierwszy.