Busan – atrakcje nadmorskiego miasta

Busan to największe miasto portowe Republiki Korei, drugie w kraju pod względem wielkości. To także częsty wybór Koreańczyków na urlopowy krótki wyjazd, który pozwoli im na chwilę odpocząć od bardzo szybkiego życia. Turyści także powinni wziąć je — poza Seulem — pod uwagę, planując swoją podróż po tym kraju.

Zabytki i atrakcje w Busan

Busan już od XV wieku połączone było jako port morski z Japonią. To z ryb i bycia portem jest znany najbardziej, ale ze względu na swoją historię ma kilka zabytków. Do tego liczne atrakcje sprawiają, iż warto tu przyjechać i zobaczyć to wszytko na własne oczy.

Wieża Busan to 120-metrowa wieża z niesamowitym widokiem. Wybranie się na nią pozwala zorientować się, gdzie jesteś i zobaczyć, jak wygląda miasto z góry. Zbudowana w 1973 roku, rozpościera się z niej widok na port. Na wieży zlokalizowana jest kawiarnia, w której można coś przekąsić.

Galeria Kim Jae Su to galeria sztuki specjalizująca się w pracach współczesnych. Mieści się w „Marine City”, jest jedną z najważniejszych galerii sztuki w Busan. Zaprezentowana w niej wystawa to prace całej gamy współczesnych koreańskich artystów.

Wioska kulturowa Gamcheon to oszałamiająca, kalejdoskopowo kolorowa wioska. Idealne miejsce do zrobienia wielu zdjęć, które ozdobią tablicę na Instagramie. Po rewitalizacji w 2009 roku te dawne slumsy są obecnie znane jako „Machu Picchu w Busan”. Wszystkie domy Gamcheon są pomalowane na różne kolory, a małe uliczki i strome schody prowadzą do sztuki ulicznej, z rozrzuconymi po całym mieście rzeźbami.

Plaża Haeundae to niesamowicie piękna plaża, która znajduje się na skraju tego ogromnego miasta. Znajduje się zaledwie 40 minut pociągiem od dworca Busan lub godzinę od lotniska i jest uważana za jedną z najpiękniejszych plaż Korei Południowej. A zachody słońca to legenda.

Świątynia Haedong Yonggung to piękna buddyjska świątynia przy plaży. Jest jedną z niewielu świątyń w Korei Południowej, która wychodzi na morze (większość znajduje się w górach), a zatem jest jedną z najpiękniejszych. Ponadto dzięki bliskości plaży Haeundae bardzo łatwo można się tam dostać.

Miejsca dla smakoszy

Busan to raj dla miłośników wszelkiego jedzenia. Na turystów czekają tu nie tylko restauracje, ile całe targi, na których terenach można zakupić między innymi lokalne specjały.

Targ Nampodong to tętniący życiem targ w dzielnicy Jung w Busan. Warto wybrać się tam, by odebrać pamiątki, ale także zapoznać się z ofertami vintage. Targ Nampodong jest pełen małych sklepów, które reklamują ubrania w stylu vintage za tańsze niż kiedykolwiek na Zachodzie. Dotrzesz tam, wysiadając z pociągu na stacji Nampo.

Targ rybny Jagalchi to tylko największy targ rybny w Korei. Otwarty jest od 5 rano, a pójście na niego to obowiązkowa pozycja dla miłośników jedzenia odwiedzających Busan. Nie tylko możesz doświadczyć zorganizowanego chaosu – prowadzonego przez koreańskie kobiety w średnim wieku lub zamężne, znane jako „jagalchi ajumma” – ale także możesz zatrzymać się, aby zjeść świeżą rybę na surowo pod koniec wizyty.

Samjin Eomuk to restauracja Busan Station serwująca jedne z najlepszych ciast rybnych („eomuk”) w mieście. Mówi się, że Busan ma najlepsze ciastka rybne w całej Korei, dzięki nadmorskiemu lokalowi. Wykonane są z kawałków białych ryb, przekształcanych w różne kształty i przebrania. Niektóre zawierają nawet ser. Nie możesz opuścić Busan bez wypróbowania choćby jednego.