Jak przygotować się na wynajem kampera?

Wynajem kamperów staje się coraz popularniejszy, nic więc dziwnego, że tego rodzaju ofert na rynku przybywa. To doskonały sposób na wygodne i niezależne podróże, które na długo pozostają w pamięci. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wypożyczalnia kamperów może proponować bardzo różne warunki i przygotowywać dla klientów różne regulaminy. Zwłaszcza, gdy nie masz doświadczenia, warto przygotować się na wynajem kampera odpowiednio wcześniej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

1. Po pierwsze, określ swoje potrzeby

2. Wynajem kamperów – ograniczenia i możliwości

3. Wypożyczalnia kamperów – co jest ważne?

Wynajem kampera może być idealną opcją na wakacje zarówno w kraju, jak i zagranicą. Co prawda, w Polsce pól campingowych przystosowanych do parkowania samochodów campingowych nie ma jeszcze wiele, ale każdego roku obserwujemy wyraźny rozwój tego rynku.

Po pierwsze, określ swoje potrzeby

Zacznijmy od jasnego stwierdzenia, że przyczepy kempingowe wcale nie są tańszą alternatywą dla hoteli i pensjonatów. To po prostu całkowicie inna forma podróżowania – często jednak sumarycznie o wiele droższa niż wyjazd all inclusive do jednego z modnych europejskich kurortów. Dla wielu osób samochód kempingowy to przeżycie na tyle wyjątkowe, że jasno deklarują, iż nigdy nie powróciliby do tradycyjnych wycieczek, na przykład z biurem podróży.

Jak jednak przygotować się do takiej wyprawy, a konkretnie do pierwszego jej punktu, czyli wynajmu przyczep kempingowych i kamperów? Z danych wynika, że na polskim rynku działa obecnie około 200 wypożyczalni kamperów, a sam caravaning rozwija się bardzo dynamicznie. W ofertach dominują właśnie samochody kempingowe, jednak w wielu wypożyczalniach pojawia się także opcja wynajmu przyczepy kempingowej.

Pytanie o pojazd to jedna z najważniejszych kwestii, które trzeba rozstrzygnąć przed podpisaniem umowy. Kampery różnią się wielkością, wyposażeniem, znajdującymi się w nich udogodnieniami. Warto jak najszybciej określić, czy interesuje nas kamper 4-osobowy czy 6-osobowy, jak duża powinna być część mieszkalna, co powinno znaleźć się w łazience, kuchni i w dodatkowym wyposażeniu.

Wynajem kamperów – ograniczenia i możliwości

Wynajem camperów obwarowany jest pewnymi ograniczeniami – wbrew pozorom działanie wypożyczalni różni się w tym zakresie od wypożyczalni samochodów osobowych.

Pierwszym ważnym ograniczeniem jest wiek wynajmującego. Przeważnie wypożyczalnie określają dolną granicę oraz dodatkowy wymóg w postaci posiadania prawa jazdy przez określony czas. Może to być na przykład ukończenie 23. roku życia oraz prawo jazdy kategorii B przez minimum 3 lata. Skąd taki pomysł? Przede wszystkim dlatego, że prowadzenie kampera mocno różni się od kierowania zwykłym samochodem osobowym, dlatego doświadczenie na drodze jest tu na wagę złota.

Kolejnym ograniczeniem związanym z podróżowaniem kamperem jest cel wyjazdu. W niektórych regulaminów mogą znajdować się zapisy dotyczące wyjazdu poza granice Unii Europejskiej lub do krajów o podwyższonym ryzyku, którym obecnie może być Ukraina czy Białoruś. W umowach znajdują się niekiedy zapisy wprost o zakazie wjazdu na tereny objęte działaniami wojennymi lub zobowiązanie o konieczności pozostawiania pojazdu na strzeżonym lub monitorowanym parkingu w przypadku pobytów w pobliżu imprez masowych. Pamiętajmy o tym, że część wypożyczalni zrezygnowała już z limitu kilometrów, z jakim wiąże się podróż kamperem, ale niektóre miejsca jeszcze ograniczają tę kwestię.

Ostatni aspekt, na który warto zwrócić uwagę w pierwszej fazie wyboru wypożyczalni, to fakt, że akcesoria i dodatkowe wyposażenie w niektórych wypożyczalniach są dodatkowo płatne. Warto sprawdzić także wysokość opłaty serwisowej, która pokrywa mycie auta z zewnątrz i wewnątrz, uzupełnienie wody czy wylanie ścieków oraz inne prace porządkowe.

Wypożyczalnia kamperów – co jest ważne?

Na komfort i organizację podróży z wykorzystaniem kampera ogromny wpływ ma poziom usług oferowanych przez wypożyczalnię. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Wiedza i doświadczenie

Na polskim rynku w ostatnich latach powstały dziesiątki nowych wypożyczalni kamperów. Niestety, takie usługi często oferują osoby, które kompletnie nie mają doświadczenia w tych specyficznych podróżach. Warto sprawdzić, jakim doświadczeniem i kompetencjami może pochwalić się obsługa.

  • Czas działania na rynku

Ten punkt niejako wynika z poprzedniego.

  • Opinie klientów

Opinie na temat firmy znaleźć można na stronach internetowych wypożyczalni, ale także w wizytówkach firm w Google, w mediach społecznościowych oraz na forach i grupach dyskusyjnych.

  • Stan i klasa samochodów

Ważne, by wypożyczalnia dokładnie określała specyfikację oferowanych pojazdów. Sprzęt taki musi być względnie nowy i regularnie serwisowany.

A co jeśli w czasie wyprawy pojawią się problemy z samochodem? Większość wypożyczalni jest przygotowanych na drobne uszkodzenia. Ubezpieczenie pokrywa koszty związane z kradzieżą, włamaniem czy awarią. Największym niebezpieczeństwem jest natomiast uszkodzenie samochodu związane z brakiem doświadczenia w prowadzeniu tak dużego pojazdu. Warto sprawdzić, czy tu również zadziała polisa, czy też najmujący będzie musiał pokryć takie koszty.