Kiedy jechać na Zanzibar? Pogoda, opady i porady dla podróżujących

Egzotyczne wakacje cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością wśród polskich turystów. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych jest Zanzibar. I nie ma w tym nic dziwnego — to prawdziwie rajskie miejsce. Jednak czy pogoda na Zanzibarze zawsze jest piękna? Sprawdźmy, kiedy najlepiej pojechać na Zanzibar, aby móc cieszyć się nienaganną aurą. 

Zanzibar — pogoda i klimat

Zanzibar to Tanzańska wyspa położona na Oceanie Indyjskim. Znajduje się ona w strefie klimatu równikowego, a to powoduje, że temperatury są tam stale wysokie. Podobnie zresztą jak wilgotność powietrza. Zmiany w klimacie w ciągu roku kalendarzowego są tu niewielkie, przez co jest to idealny kierunek wczasowy niezależnie od pory roku. Nie oznacza to jednak, że pogoda jest tu niezmienna — wręcz przeciwnie — konkretne miesiące na Zanzibarze często obfitują w różnego rodzaju zjawiska atmosferyczne. Z tego też powodu, zanim kupimy bilety lotnicze lub zarezerwujemy wczasy przez biuro podróży, koniecznie sprawdźmy, jaki okres zapewni nam najbardziej sprzyjającą pogodę podczas pobytu.

Temperatura powietrza na Zanzibarze w ciągu roku

Zanzibar to wyspa, która kojarzy się raczej z wysokimi temperaturami. I słusznie, ponieważ nawet w ”najzimniejszych” miesiącach temperatura spada tu w ciągu dnia maksymalnie do około 26 stopni. Noce są natomiast zwykle chłodniejsze o kilka stopni. Jednak temperatura nawet wtedy raczej nigdy nie spada poniżej 20 stopni C.

Najcieplejszym miesiącem na Zanzibarze jest luty. Wtedy odczuwalna temperatura sięga nawet 35 stopni. Najzimniejszy jest natomiast lipiec. O tej porze roku termometry wskazują bowiem ”tylko ” około 27 stopni. Wykres temperatur jest w ciągu całego roku jest więc na Zanzibarze dość stały, przez co nie musimy martwić się, że zmarzniemy podczas naszych wczasów.

Opady deszczu na Zanzibarze

Czy na Zanzibarze może spotkać nas deszcz? Owszem! I to nawet ulewny. Zanzibar leży bowiem w strefie równikowej monsunowej, a to oznacza, że występują na nim nie cztery, a dwie pory roku – sucha i deszczowa. I choć każda z nich przebiega przy bardzo wysokich temperaturach, to jednak inne warunki atmosferyczne mogą być zmienne.

Zarówno pora sucha, jak i deszczowa, dzieli się na Zanzibarze na dwie części – długą i krótką. Długa pora deszczowa przypada tam na marzec, kwiecień oraz maj. W tych miesiącach na wyspie występują dość długotrwałe i obfite opady. Często trwają one nieprzerwanie nawet przez kilka dni. Zdarza się jednak, że w tym czasie dni mogą być także słoneczne i całkiem bezchmurne. Krótka pora deszczowa trwa natomiast od listopada do końca grudnia. W tych miesiącach opady nie są jednak tak intensywne i długotrwałe. Raczej pojawiają się jedynie przelotne deszcze.

Krótka pora sucha zaczyna się wraz z nowym rokiem i trwa do końca lutego. To dwa najgorętsze miesiące na Zanzibarze. Podczas tej pory temperatura nie spada poniżej 30 stopni. Dodatkowo, wilgotność powietrza jest wtedy bardzo wysoka, co potęguje odczuwanie upału. Długa pora sucha jest pod tym względem znacznie bardziej łaskawa. Wprawdzie średnia temperatura na Zanzibarze od czerwca do października wynosi około 28 stopni, ale za to niska wilgotność powietrza sprawia, że jest wtedy naprawdę bardzo przyjemnie.

Temperatura wody na Zanzibarze — kiedy jest najwyższa?

Wielbicieli pływania i kąpieli w oceanie z pewnością ucieszy fakt, że na Zanzibarze jest bardzo ciepła woda i to właściwie przez cały rok. Jej średnia temperatura wynosi około 26 stopni. Dla porównania, Bałtyk nawet w lipcu, czy też sierpniu ma około 18 stopni.

Kiedy woda na Zanzibarze jest najcieplejsza? Wskaźniki pokazują najwyższe wartości od grudnia do kwietnia. Jednak w pozostałych miesiącach temperatura oceanu i tak nie spada poniżej 23 stopni. Plażowanie i kąpiele w krystalicznej wodzie na Zanzibarze są więc wyjątkowo przyjemne niezależnie od pory roku.

Kiedy jechać na Zanzibar?

Jeśli chcemy obrać za nasz kierunek podróży właśnie Zanzibar, pogoda powinna być ważnym wyznacznikiem przy planowaniu urlopu. Bo chociaż wyspa nie zaskoczy nas mocno zmianami związanymi z temperaturą powietrza, to jednak jak już się dowiedzieliśmy, warunki atmosferyczne są tam jednak dość zmienne w zależności od pory. Warto więc wybrać na podróż okres, który zapewni nam warunki pogodowe najlepiej dopasowane do naszych preferencji.

Jaka jest więc dobra pora na podróż na Zanzibar? Teoretycznie każda, prócz długiej pory deszczowej, gdy niemal codziennie występują ulewy, które mogą pokrzyżować nasze plany związane z odpoczynkiem, czy też eksploracją wyspy. Najwięcej osób wybiera przede wszystkim długą porę suchą. To wtedy też zresztą przypada szczyt sezonu turystycznego. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ pogoda jest tam wtedy wręcz perfekcyjna. Rezerwując lot na ten okres, musimy jednak liczyć się z ogromną ilością turystów. Jeśli preferujemy raczej spokojny wypoczynek, to najlepiej jechać tam od grudnia do marca. Jeśli interesuje nas pogoda na Zanzibarze https://turystycznyninja.pl/kiedy-jechac-na-zanzibar/ to strona, na której dowiemy się wszystkich szczegółów na jej temat.