Najciekawsze budowle świata – 3 przykłady

Na naszej planecie jest wiele futurystycznych budynków, które wyglądają niczym twory innych cywilizacji, a są owocem niczym nie ograniczonej myśli architektonicznej. Jakie są najciekawsze budowle świata?

Dzięki postępującej technologii i nowym materiałom na świecie pojawiła się ogromna liczba ciekawych budynków i konstrukcji, niezwykłych budynków. Ekstrawaganckie obiekty architektoniczne są nie tylko zjawiskiem, ale maja także charakter użytkowy. Pomysły architektów czasami wydają się niesamowicie dziwne, a oto kilka z nich.

Metropol Parasol w Sevilli

Ten dziwny budynek, przypominający kilka gigantycznych grzybów ze stopionymi kapeluszami, powstał w centrum Sewilli w 2011 roku. Konstrukcja o wysokości 28 m wykonana jest z połączonych ze sobą lakierowanych paneli brzozowych. Wewnątrz grzybni na czterech kondygnacjach znajdują się platformy widokowe, z których widać całe miasto, a także rynek i muzeum archeologiczne. Seville Mycelium to jedna z największych drewnianych budowli na świecie. W realizację tego projektu zainwestowano 100 mln euro.

The Mushroom House

Nietypowy dom znajduje się w stanie Nowy York w USA. Budynek usytuowany jest w wąwozie i składa się z czterech 80-tonowych kapeluszy przypominających grzyby i jednego balkonu wspartego na betonowych i stalowych łodygach o różnej długości. Konstruktorami są Peter Strong i William Ashton. Dziś można odwiedzić tę niezwykłą budowlę, która reklamowana jest jako symbol współistnienia człowieka z naturą.

Tutaj znajdziesz więcej ciekawych informacji o The Mushroom House.

Projekt Eden Anglia

Obiekt ten skalda się z półprzezroczystych bąbli i znajdujące się w brytyjskim hrabstwie Kornwalia. Budowla przypomina składanie jaj przez gigantycznego owada i jest wykorzystana jako ogród botaniczny. Struktura jest systemem połączonych ze sobą kopuł geodezyjnych, tworzących ogromne szklarnie. To nie tylko najdziwniejsza, ale i największa ze wszystkich szklarni na świecie. Pod jego kopułą rosną rośliny z całego świata. Ideowym ojcem tego projektu jest angielski ogrodnik i archeolog Tim Smith, a deweloperem projektu architekt Nicholas Grimshaw. Projekt został uruchomiony w 2001 roku.