Co warto wiedzieć przed podróżą na Cypr?

Cypr to śródziemnomorski kraj wyspiarski znajdujący się we wschodniej części Morza Śródziemnego. Znajduje się na południe od Turcji i na zachód od Syrii.  

Cypr jest zamieszkany od tysiącleci. Pierwsza cywilizacja na wyspie powstała w 3200 pne. Cypr od 1974 roku (kiedy to Turcja najechała na północną część wyspy) jest podzielony politycznie na dwie części południową i północną (turecki). Okupacja zakończyła się w 1983 roku, po interwencji sił pokojowych ONZ w następstwie porozumienia między rządami Grecji i Turcji. Cypr Południowy jest członkiem zarówno Unii Europejskiej, jak i NATO.

To bezpieczny kraj do odwiedzenia. Wskaźnik przestępczości na Cyprze jest niski w porównaniu z innymi krajami na świecie. Jest często wybieranym miejscem wypoczynkowym wśród Europejczyków.

Więcej interesujących pomysłów na podróże znajdziesz w portalu https://wyruszam.pl/.

Cypr – co warto wiedzieć?

Cypr znajduje się we wschodniej części Morza Śródziemnego i ma klimat śródziemnomorski. Słynie z pięknych plaż, ciepłej pogody i bujnej zieleni.

Cypr ma najwyższy odsetek terenów zielonych w Europie, co można przypisać wyjątkowej geologii. Kraj składa się z dwóch głównych wysp – Cypru i Famagusty – z mniejszymi rozsianymi po okolicy. Większość lądu Cypru składa się z wapienia, który tworzy unikalny krajobraz z wieloma jaskiniami i podziemnymi tunelami.

Położenie Cypru między Europą a Afryką sprawia, że jest to miejsce, w którym spotykają się dwie główne strefy klimatyczne, dzięki czemu występuje wyraźny podział na pory roku. Klimat jest gorący i suchy latem, łagodzony przez częste opady deszczu zimą. Średnia temperatura roczna w ciągu dnia wynosi 24-26 stopni Celsjusza. Lipiec jest średnio najgorętszym miesiącem, ze średnią temperaturą 38-40 stopni Celsjusza. Styczeń jest zwykle najzimniejszym miesiącem, ze średnią temperaturą 10-12 stopni Celsjusza.

Cypr to mały, gęsto zaludniony kraj o bardzo ograniczonych zasobach naturalnych. Głównym źródłem utrzymania Cypru jest rolnictwo i turystyka, które stanowią około 98% produktu krajowego brutto (PKB) kraju.