Kot a wakacje – wspólna podróż, czy konieczność znalezienia zastępczego domu?

Posiadanie zwierząt to bez wątpienia ogromna radość i szczęście, lecz jednocześnie spora odpowiedzialność, a niejednokrotnie – również i konieczność wyrzeczeń lub chodzenia na ustępstwa. W szczególności podczas okresu wakacyjnego. Choć na wakacje wiele osób chętnie udaje się ze swoimi zwierzętami, tak nie ma co ukrywać – że nie zawsze jest to możliwe. Z głównych przyczyn wymienić tu można charakter danego zwierzęcia czy fakt, że nie zawsze w dane miejsce będziemy w stanie wejść z naszym czworonogiem. O ile w przypadku psów jest to mniejszy problem, tak szczególne wyzwanie rodzi się przed posiadaczami kotów – nie tylko źle znoszą samą podróż, lecz próba odnalezienia się w nowym otoczeniu jest niezwykle stresującym wydarzeniem.

Koty – czy mogą zostać podróżnikami?

Tak naprawdę – wszystko jest zależne od charakteru danego kota. Nie ma jednak co ukrywać, że są to zwierzęta terytorialne, które nie przepadają za jakimikolwiek zmianami, a i nie odczuwają większej potrzeby zwiedzenia. Może się jednak zdarzyć, że mruczek będzie do Ciebie na tyle przywiązany, że perspektywa rozstania będzie bardziej traumatyczna, aniżeli zwiedzanie nowych miejsc.

Opieka nad kotem podczas wakacyjnego wyjazdu.

Choć koty są z natury ciekawskie, to nie można przypisać im łatki podróżników. Z tego względu – przed większością właścicieli rodzi się pewne wyzwanie w postaci zapewnienia mruczkowi odpowiedniej opieki na czas wakacyjnego wyjazdu. Na co warto więc postawić? Jeżeli mamy taką możliwością, zdecydowanie lepiej jest pozostawić kota w rękach znajomych lub rodziny – a więc u osób, które to nie są obce dla zwierzęcia. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, nie pozostaje nam nic innego, jak odnalezienie odpowiedniego hotelu dla zwierząt.