Samotne podróżowanie – dlaczego warto?

Wakacyjny, czy po prostu weekendowy wyjazd niemal automatycznie kojarzy się nam ze wspólną podróżą. Czy to z członkami rodziny, przyjaciółmi czy bliskimi znajomymi – przyjęło się, że jak podróżować, to tylko w grupie. Tymczasem, samotne wycieczki mogą być nie tylko udane, lecz także cieszą się rosnącą popularnością. Jeżeli planujesz wymarzoną podróż, lecz martwi Cię, że nie możesz znaleźć żadnego kompana lub kompanki – nic straconego, samotny wyjazd także może być udany, a my przedstawimy dlaczego!

Brak presji.

Będąc na wakacjach z rodziną lub znajomymi, chcąc nie chcąc zawsze ulegamy presji – nietrudno o to, by nasze dotychczasowe plany zostały pokrzyżowane, ponieważ reszta podróżników zaciekawiła się zgoła odmiennym obiektem lub atrakcją. Podróżując samemu – nie musimy się martwić tego rodzaju kwestiami, lecz na spokojnie zwiedzać wszystko to, co spodoba się nam, a nie przyjaciołom czy rodzinie.

Nie musisz trzymać się planu.

Samotne podróżowanie ma jeszcze jeden plus – nie musimy trzymać się z góry opracowanego planu. Tylko i wyłącznie od nas zależy, czy postanowimy wstać bladym świtem, czy też wylegiwać się w łóżku do późnego popołudnia. Nikt nam nie zrobi z tego powodu wyrzutów sumienia – podobnie to wygląda w przypadku zwiedzenia. Nie ma co ukrywać, że gusta się różnią – nie każda atrakcja czy zabytek przypadnie pozostałej osobie tak bardzo, jak nam.

Czy samotne podróżowanie jest bezpieczne?

Wiele osób rezygnuje z samotnej podróży w obawie o swoje bezpieczeństwo, a nawet zdrowie lub życie. Cóż, oczywiście – są na świecie miejsca, gdzie nawet wybranie się w sporej grupie to niczym szukanie kłopotów. W większości przypadków – szczególnie jeżeli o kraje Unii Europejskiej chodzi, nie mamy żadnych powodów do obaw. Nie oznacza to jednak, że nie należy kierować się podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, jak i – co najważniejsze – zdrowym rozsądkiem.