Nałęczów – ciekawe fakty na temat tej miejscowości

Nałęczów niewielka miejscowość na wyżynie Lubelskiej. Jej dużym atutem jest położenie, należy do trójkąta turystycznego razem Puławami i Kazimierzem Dolnym, który w ostatnich latach stał się niezwykle popularny, nie tylko wśród polskich, ale też zagranicznych turystów.

Nałęczów z jego przepiękną willową zabudową w większości powstałą pod koniec XIX wieku był inspiracją i ostoją dla tak znamienitych gości, jak Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz, czy Stefan Żeromski. Łatwo wyobrazić sobie jak spacerują alejkami Parku Zdrojowego i zachwycają się jego przepięknym drzewostanem, odwiedzają Palmiarnię, by zobaczyć, jakże na ówczesne czasy niespotykane w Polsce egzotyczne okazy rośliny z całego świata. Czy swoje inspiracje literackie przelewali na papier, siedząc w pijalni wód leczniczych?

Perła wśród uzdrowisk – Nałęczów

Największym atutem i powodem, dla którego warto chociaż raz odwiedzić Nałęczów, jest niewątpliwie jego mikroklimat. Dzięki wysokiej jonizacji, powietrza możemy być pewni, że wizyta tu wpłynie dobroczynnie na obniżenie ciśnienia tętniczego, pomoże uleczyć nasze serca po zawale czy operacjach. Obecnie na terenie Uzdrowiska Nałęczów występują dwa rodzaje wód czerpanych z naturalnych źródeł.

Źródło Barbara i Celiński to źródła bogate w żelazo, leczą niedokrwistość, pomagają przy chorobach reumatologicznych, niewydolności nerek i serca, bólach stawów. Zalecane dla osób zmęczonych z problemami z koncentracją, ale także pomagają przy leczeniu depresji, bezsenności i wielu innych. Wprost z tego źródła pochodzą dwie wody mineralne – Nałęczowianka i Cisowianka.

Źródło Miłości to z kolei naturalna woda źródlana – nisko sodowa, której picie może być pomocne przy bólach głowy, dolegliwościach mięśniowych jak skurcze czy drętwienie. Ułatwia zasypianie, doskonale odżywia naszą skórę, to tylko niektóre z jej leczniczych właściwości. Już od 200 lat znany jest skład chemiczny tych wspaniałych źródeł prosto z natury. Wykorzystujemy je do celów leczniczych i zabiegów odnowy biologicznej w tym pięknym zakątku, najcieplejszego regionu w naszym kraju.